بارگذاری...

ویزا تحصیلی کانادا

کانادا شمالی ترین کشور قاره آمریکاست که پس از روسیه دومین کشور بزرگ دنیا میباشد و از ده استان تشکیل شده است.پایتخت کانادا اوتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن است.انگلیسی و فرانسه دو زبان رسمی کاناداست و این کشور منابع طبیعی فراوان و جغرافیای شگفت انگیزی دارد و آب و هوای آن در بیشتر مناطق سرد میباشد.

فرهنگ کانادا از طیف گسترده ای از ملیت های مختلف تشکیل شده است و اقتصاد آن هموازه جزو 5 اقتصاد برتر دنیا محسوب میشود.

مدارس, کالج ها ,موسسات آموزش عالی و دانشگاه های کانادا از بالاترین استاندارهای آموزشی برخوردارند و این کشور همواره یکی از مقاصد مورد نظر مهاجران بوده است.

وجودجامعه ی چند فرهنگی, دانشگاه ها و کالج های معتبر با هزینه های مناسب, وسعت زیاد با جمعیت کم, درامد بالا و… از جمله دلایل افراد برای مهاجرات به کانادا میباشند.

تحصیل و خدمات پزشکی برای تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور رایگان میباشد.لازم به ذکر است که چنانچه به عنوان دانشجوی بین المللی در این کشورتحصیل کنید ازمزایای دریافت بورسیه تحصیلی, کار هم زمان با تحصیل, اقامت دائم پس از تحصیل و … بهره مند میشوید.

 

تحصیل و اعزام دانشجو به کانادا

امروزه باتوجه به گسترش حوزه علم ودانش دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان کوشش میکنند بلکه از یکی از دانشگاههای معتبر دنیا پذیرش تحصیلی گرفته و ادامه تحصیلشان را در این دانشگاهها بگذرانند.از این بین کشور کانادا یکی از کشورهایی است که بیشترین متقاضی را داشته و از دلایل آن هم اعتبار این دانشگاهها، سطح بالای رفاه اجتماعی کشور کانادا و همچنین امنیت بالای این کشور و مزایای بسیار زیادی که برای دانشجویان خارجی در نظر دارد میتوان برشمرد. کانادا هر ساله بیش از 130000 دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل را میپذیرد. کانادا با ارائه بیش از 10000 رشته تحصیلی در بیش از 100 مرکز آموزشی یکی از مقاصد مهم تحصیلی است. برخی از این دانشگاهها حتی در بین 100 دانشگاه برتر دنیا هستند.

برای تحصیل در کانادا داشتن مدرک زبان آیلتس الزامی است و همچنین برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای ممتاز کانادا شرایطی مانند معدل بالا و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه معتبر در کشور مبدا الزامی میباشد. نکته حائز اهمیت در اینجا اینست که تمام دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را برای مدت بیش از 6 ماه دارند باید اجازه تحصیل داشته باشند. دانشجویانی که اجازه تحصیل داشته باشند می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و درصورتیکه بخواهند پس از پایان تحصیل برای مقاطع دیگر ادامه تحصیل دهند از داخل خود کانادا اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع لیسانس

افراد بسیار زیادی از ایران و سایر کشورهای جهان مایلند که از همان ابتدا در دانشگاههای معتبر دنیا تحصیلشان را شروع کنند، از بین این دانشگاهها همیشه دانشگاههای کانادا جزء دانشگاههای محبوب میباشد زیرا مدارک تحصیلی در مقطع لیسانس در بیشتر دانشگاههای کانادا و آمریکا مورد تایید سایر کشورها می باشند. شرایط اخذ پذیرش و سیستم آموزشی در دانشگاه ها در آمریکا و کانادا بسیار به هم نزدیک می باشد.

متقاضیان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداقل معدل 14 یا بالاتر داشته باشند. برای پذیرش در برخی از رشته ها مثلMechanical Engineerin حداقل معدل باید بالای 15 باشد.همچنین برای پذیرش از دانشگاه های ممتاز حداقل معدل بالای 15 ضروریست همچنین داشتن مدرک زبان آیلس حداقل 6 ضروریست. هزینه تحصیل در دوره لیسانس در دانشگاه های کانادا بین 14 هزار دلار تا 18 هزار دلار در سال است که میزان دقیق آن بستگی به استان محل تحصیل و دانشگاه دارد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

برای تحصیلات تکمیلی،دولت کانادا دارای معتبرترین دانشگاههای دنیا میباشد،دانشجویان بسیار زیادی از سرتاسر دنیا آرزوی تحصیل در دانشگاههای معتبر کانادا را در سر میپرورانند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا هر دانشجویی که معدل بالاتر داشته باشد و در دانشگاه معتبرتری تحصیل کرده باشد شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش را دارد. امکان اخذ بورسیه های تحصیلی در دانشگاههای کانادا برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر امکان پذیر میباشد که این امر وابسته به رزومه شخصی دانشجو است. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای کانادا چه بصورت بورسیه و چه بصورت پذیرش عادی داشتن نمره آیلتس 6.5 الزامی است. برای رشته های مدیریت مدرک GMAT و برای رشته های مهندسی مدرک GRE الزامی میباشد.

تحصیل در مقطع دکتری

اغلب دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیلشان در مقطع دکتری قصد عزیمت به کشورهای خارجی را دارند کشور کانادا را برای ادامه تحصیلشان انتخاب میکنند، این امر میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد از قبیل:

دانشگاههای معتبر این کشور ، امکان گرفتن بورسیه های تحصیلی و همچنین شرایط کلی کشور کانادا که برای اخذ اقامت و زندگی یکی از رویایی ترین کشورهای دنیاست.

همچنین قانون جدیدی که در کانادا وضع گردیده میتواند دلیل محکمی برای انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری باشد، قانونی که ذکر گردید حکایت از این امر دارد که سالانه حدود1000 نفر از افرادی که در مقطع دکتری در کانادا مشغول به تحصیل هستند اقامت دائم کانادا را اخذ میکنند، این افراد به عنوان نیروی Skilled worke جذب دولت کانادا میشوند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کانادا داشتن نمره آیلس حداقل 7 الزامی میباشد.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی و همچنین استان محل تحصیل متفاوت است . همچنین هزینه دانشگاهها و کالج های خصوصی معمولا بیشتر از کالج ها و دانشگاههای دولتی است .

هزینه تحصیل در کانادا بستگی به استان محل تحصیل دارد. هزینه تحصیل در استان اونتاریو معمولا بالاتر از سایر استان هاست و هزینه تحصیل در کبک کمتر از استان های دیگر کانادا می باشد اما به طور متوسط این هزینه از14 هزار دلار در سال تا 22 هزار دلار در سال متفاوت است البته بعضی از رشته ها حتی به 50 هزار دلار در سال هم میرسد.

هزینه زندگی در کانادا

یک مهاجر که به کانادا مهاجرت کرده، بایستی تلاش فراوان و جدی (گاهی بیش از شش ماه) داشته باشد تا در رشته تخصصی مورد علاقه اش، کار پیدا کند در این رابطه دانستن زبان انگلیسی و همچنین زبان فرانسه برای استان کبک نکته ایست که اهمیت بسیار بالایی دارد. لذا دانستن هزینه ها برای برنامه ریزی زندگی می تواند مفید باشد.

هزینه زندگی هم نیز در ایالت های مختلف کانادا متفاوت است،هزینه ها، بستگی به مکان زندگی و شیوه خرج کردن شما دارد و همانطور که در بالا اشاره ای در این رابطه شد در استانهای مختلف هزینه های زندگی متفاوت میباشدولی حداقل ماهی 1000 دلار را برای یک زندگی معمولی رو به بالا یکنفره باید در نظر گرفت.