بارگذاری...

ویزا تحصیلی ترکیه

چرا تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که به دلیل قرار گرفتن در یکی از حساس ترین مناطق جهان دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوب و راهبردی میباشد.ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران میباشد ولی میتوان در هر فصل سال آب و هوای متفاوتی را مشاهده کرد.

به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه و هم جواری این کشور با کشورهای اروپایی, این کشور دارای آداب و رسوم و فرهنگ های متعددی میباشد و مردم آن هم فرهنگ آسیایی و هم غربی دارند.به طور کلی مردم ترکیه آداب و رسوم مشترکی با ما دارند.

ادامه تحصیل در ترکیه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر و هزینه های مناسب مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی میباشد.نکته ی بسیار مهم در خصوص دانشگاه های ترکیه ارتباط مستقیم دانشگاه های این کشور با دانشگاه های معتبر جهانی درسراسرکشورها میباشد.یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی علاوه بر زبان ترکی میباشد.

تحصیل در ترکیه خصوصا برای دانشجویان ایرانی به دلیل همجواری این کشور باایران و نیاز نداشتن به ویزا جهت اخذ پذیرش تحصیلی بسیار ایده آل میباشد.

 

دانشگاه های ترکیه

همانطور که گفته شد سیستم آموزشی ترکیه بر اساس استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد. بیش از ۲۰ دانشگاه ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. دو دانشگاه Bilkent university و Middle east technical university دو دانشگاه ترکیه هستند که در رتبه وزارت علوم ایران جزء دانشگاه های ممتاز ترکیه هستند.تحصیل در ترکیه

کارشناسی در ترکیه

دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه و دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه یوس(YOS) شرکت کنند. این دیپلم می تواند در هر یک از رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش باشد. همانطور که گفته شد دانشگاه های ترکیه مانند ایران برای ورود به دانشگاه ها از یک آزمون ورودی استفاده می کنند و آن را مبنایی برای پذیرش دانشجو قرار می دهند. البته هر دانشگاهی این آزمون را به صورت جداگانه برگزار می کند. نمره این آزمون که هر سال یک بار برگزار می شود نقش مهمی در انتخاب رشته و پذیرش دانشگاه فرد دارد.تحصیل در ترکیه

کارشناسی ارشد در ترکیه

کارشناسی ارشد در ترکیه سال می باشد. برای ورود به این دوره داشتن مدرک و نمره مناسب آزمون YDS برای برخی رشته و دانشگاه ها الزامی است. زمان درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه برای دوره کارشناسی ارشد دو ترم بهار و پائیز است. طول دوره کارشناسی ارشد حداقل دو سال است.تحصیل در ترکیه

دکترا در ترکیه

دانشگاه های ترکیه هر سال ۲ بار لیست رشته های مورد نیاز خود را برای پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی اعلام می نمایند. بر این اساس متقاضیان، رشته خود را انتخاب و درخواست خود را به دانشگاه ارسال می کنند. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن تحصیلات تکمیلی معمولا بین ۳۰ – ۲۰ واحد درسی است. نیمی از این واحدهای درسی به صورت کلاسی و نیمی پایان نامه است.

‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

همانطور که در مقالات پیشین نیز گفته شد هزینه تحصیل در یک کشور بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجو متفاوت خواهد بود. روشن است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیستر از دانشگاه های دولتی آن است.

هزینه دانشگاههای دولتی حدودا بین 1000 تا 2500 لیر برای هر ترم میباشد .

هزینه دانشگاههای خصوصی حدودا بین 19000 تا 29000 لیر برای هر ترم میباشد.

هزینه زندگی در ترکیه

اگر بخواهیم هزینه زندگی در ترکیه و ایران را مقایسه کنیم باید گفت به طور کلی هزینه مسکن در ترکیه در مقایسه با ایران پائین تر می باشد. هزینه ها بر اساس شهر محل زندگی و سبک زندگی افراد، متفاوت خواهد بود. بسیاری از دانشگاه ها برای اقامت دانشجویان بین المللی خود خوابگاه هایی را اختصاص داده اند. هزینه های خوابگاه های دولتی ترکیه که شامل یک، دو و یا چهار نفره است از ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر در ماه می باشد. اما اجاره خوابگاه یک نفره در استانبول سالنه ۷۰۰۰ لیر هزینه

آزمون YOS

این آزمون از دو بخش تشکیل می شود. بخش اول که به منظور سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیای دوره دبیرستان است که ۸۰ سوال ۵ گزینه ای است که بایستی در زمان ۹۰ دقیقه به این سوال ها پاسخ داده شود. بخش دوم سنجش سطح اطلاعات متقاضی به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمرات A، B و یا C داده می شود. بخش اول سوالات مبنای مهمتری در پذیرش دانشجو است.

آزمون YDS(Yavanci Dil Sinavi)

این آزمون یک آزمون زبان برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد (برخی رشته ها و دانشگاه ها) و برای ادامه تحصیل در دوره دکترا الزامی است. این آزمون سالیانه دو بار در ترکیه برگزار می شود. این آزمون زبان انگلیسی است که در فصل های بهار و پائیز برگزار می شود. این آزمون ۸۰ سوال انگلیسی ۵ گزینه ای است که شامل گرامر و واژگان می باشد. البته باید این گفت این آزمون، یک آزمون داخی است و در داخل ترکیه اعتبار دارد اما متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را دارند بایستی در آزمون تافل شرکت کنند.

آزمون آلس ALES

این آزمون از صد سوال ریاضی (saysal) و صد سوال ترکی استانبولی (sozel) تشکیل شده است. برای پذیرش در دانشکده ها و رشته های فنی و مهندسی نمره بخش سایسال یا همان ریاضی اولویت دارد و در واقع ضریب بیشتری برای آن ها دارد و دانشکده ها و رشته های علوم انسانی که امور مربوط به پذیرش آن ها را انستیتو سوسیال در دانشگاه ها انجام می دهد میانگین نمره این دو برایشان حائز اهمیت است. آزمون آلس هر سال دو بار برگزار می شود.

آزمون تومر (TOMER) زبان استانبولی

دانشگاه های ترک زبان و همینطور دانشگاه هایی که به هر دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می کنند معمولا مدرکی به نام تومر که مدرک زبان ترکی استانبولی است را از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه درخواست خواهند کرد. این آزمون برای سنجش توانایی های فرد متقاضی در مهارت های ترکی استانبولی است. معتبرترین آرمون تومر را دانشگاه آنکارا برگزار می کند. این آزمون در ایران نیز به صورت آنلاین برگزار می شود و مدرک رسمس آزمون به ایران ارسال خواهد شد.